ČTK: Průzkum AMSP ČR ukazuje, že české řemeslo má budoucnost
(financninoviny.cz - 17/4/2014)

financni

"Devět z deseti Čechů, kteří využili v posledních pěti letech služby řemeslníků, bylo s jejich prací spokojeno. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků uskutečnila agentura Ipsos mezi 800 respondenty a 200 řemeslníky. Celkově si však lidé váží práce řemeslníků spíše méně (40 procent), než tomu bylo před deseti lety."
Přečíst celý článek

Českému stavebnictví chybí odborníci. Zájem o stavební a technické obory má podpořit vláda"
(Ihned.cz - 25/3/2014)

Ihned

"Český průmysl má závažné problémy, nemá dostatek kvalifikovaných odborníků. Vláda proto navrhuje opatření, která by pomohla zlepšit zájem o technické a stavební obory. Navíc pro humanitně vzdělané lidi na trhu práce není nebo brzy nebude uplatnění, varují odborníci."
Přečíst celý článek

ČSSD představuje šest kroků pro záchranu učňovského a odborného školství
(CSSD.cz - 23/7/2013)

CSSD

"Sociální demokracie je znepokojena pokračujícím propadem českého školství. Poté, co byla oblast vzdělávání poškozována špatnou prací ministrů pravicové vlády P.Nečase, pokračuje další propad vinou současné politické krize. ČSSD proto hned po pádu Nečasovy vlády představila šest klíčových oblastí, ve kterých by měla každá vláda, která bude řídit oblast školství do voleb 2014, pokračovat."
Přečíst celý článek

Firmy si zřizují své učební obory a žáky lákají na stipendia.
(Ihned.cz - 18/3/2013)

Ihned

"Sehnat kvalifikované lidi na technické profese do výroby je stále větší problém. Přibývá proto firem, které samy začínají spolupracovat se středními školami a učilišti. Aby získaly potřebné pracovníky, neváhají investovat do škol a žáky lákají na stipendium i jistotu zaměstnání."
Přečíst celý článek

Každý pátý absolvent nemá práci. Jsou ale firmy, kde šance je.
(Idnes.cz - 11/7/2013)

zoufalost

"Bez práce je téměř sto tisíc absolventů škol a jejich počet neustále roste. Zaměstnavatelé dávají přednost lidem s praxí. Přesto jsou podniky, které vidí v mladých lidech po škole potenciál. Které to jsou?"
Přečíst celý článek

Absolventi jsou nepoužitelní. U strojů stojí číšníci, stěžují si firmy.
(Idnes.cz - 11/11/2013)

soustruh

"Mimořádně kritičtí jsou čeští podnikatelé k českému školství a úrovni absolventů. Čtyři z pěti oslovených podnikatelů si myslí, že školství se nepřizpůsobuje potřebám ekonomiky a podnikání. Ukázal to průzkum g82 pro poradenskou společnost EY."
Přečíst celý článek

Ministr Kuba chystá daňové úlevy. Kvůli nedostatku absolventů technických oborů
(Ihned.cz - 5/12/2012)

kuba

"Martin Kuba představil opatření, která by měla oživit skomírající zájem o technické vzdělávání v Česku. Konkrétně plánuje daňové úlevy pro firmy, které spolupracují se školami a učilišti, i změny ve financování technických vzdělávacích institucí."
Přečíst celý článek

České firmy trápí nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků
(Czechinvest.org - 8/6/2012)

laborator

"Více než polovině českých firem chybí technicky vzdělaní lidé. Čtvrtina malých a středních podniků (28 procent) považuje jejich počet za zcela, 24 procent pak za spíše, nedostatečný. Absenci pracovníků s technickou kvalifikací nejvíc vnímají strojírenské firmy. Klíčem k řešení je podle průzkumu, který si nechala zpracovat agentura CzechInvest, užší spolupráce se vzdělávacími institucemi."
Přečíst celý článek

"Učňáky" studentům nestačí, v Česku pak chybí kvalitní řemeslníci
(Ceskatelevize.cz - 24/11/2013)

laborator

"Vyučených řemeslníků v Česku ubývá. Kraje sice vydávají miliony korun, aby žáky základních škol na učiliště nalákaly. Nad manuální prací přesto u dětí pořád vítězí všeobecné střední školy a gymnázia. Některé obory tak školy neotevřely už mnoho let. Nedostatek vyučených lidí přitom pociťuje většina výrobních firem. Dělníky hledají téměř nepřetržitě."
Přečíst celý článek